Kłopoty w podróży? Zna i miewa je każdy. Czasem jednak z pomocą może nam przyjść technologia. Oto kilka pomocnych aplikacji dla podróżników!

Podróżowanie to przyjemność, z której trudno zrezygnować. Czasem jednak psują nam ją małe problemy. Znalezienie noclegu, poruszanie się po nowym mieście, problemy z płaceniem za zakupy czy usługi. Standardowe wyzwania, z którymi mierzy się każdy podróżujący. Szczęśliwie żyjemy z czasach, kiedy poratować można nas nie tylko przechodzień, ale nasz własny telefon. Zainstalujcie te aplikacje, a w podróży nie zginiecie nigdy (czasem w rozumieniu dosłownym)!

W przypadku aplikacji zawierających mapy warto sprawdzić, czy umożliwiają korzystanie z zaznaczonych map offline – to warunek konieczny, gdy udajemy się w piękną dzicz, ale oczywiście bez zasięgu…

Maps.me – każdy zakątek świata na mapie

Choć czasy papierowych map dawno mamy już za sobą wciąż trudno jest nam się bez nich obyć. Obecnie o wiele łatwiej i wygodniej mieć je w swoim telefonie. Aplikacji z mapami jest naprawdę sporo. Jaką więc wybrać? Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest aplikacja Maps.me.

Jeszcze jakiś czas temu była płatna, obecnie można korzystać z niej za darmo co jest sporą zaletą. Co ważne, jest bardzo intuicyjna, chodzi płynnie, a mapy są czytelne i wyraźne. W Maps.me znajdziemy mapy 345 krajów i wysp. Śmiało możemy więc uznać, że umieszczono w nich prawie każdy zakątek naszego globu. Idealnie sprawdzi się więc zawsze – niezależnie od kierunku podróży.

YR.NO – sprawdź pogodę!

W drodze, często oprócz widoków i przygód, szukamy słońca i pięknej pogody. Niestety, nie wszystkie zakątki świata są nam w stanie zaoferować wyłącznie słoneczne chwile. Dobrze mieć wtedy aplikację z prognozą pogody, która pomoże nam dowiedzieć się jaka aura czeka nas kolejnego dnia, a tym samym zaplanować pobyt tak, by pogoda nie pokrzyżowała naszych planów.

Aplikacji pogodowych jest sporo. Nie wszystkie jednak dobrze się spisują. Podczas podróży polecam więc korzystanie z YR.NO. To aplikacja, która bezbłędnie pokazuje prognozy pogody w każdym zakątku świata. Korzystałam z niej w Azji, dokładność co do jednego stopnia. Co więcej, jest czytelna, prosta w obsłudze i nie zajmuje dużo pamięci w telefonie.

VSCO.Cam – zachowaj piękne zdjęcia

Podróżowanie to nie tylko przeżywanie, ale również zapamiętywanie chwil. Nic nie pomaga nam w tym jak klimatyczne zdjęcia. Obecnie, ze względu na komfort coraz częściej robimy je telefonami. Z jakiej aplikacji korzystać, by zdjęcia prezentowały się doskonale?

Ze swojej strony polecam VSCO.Cam. Przede wszystkim ze względu na piękne filtry, które dodatkowo podnoszą atrakcyjność wykonanych przez nas zdjęć. Ale VSCO.Cam to również możliwość bezpośredniego dzielenia się zdjęciami na portalach społecznościowych. Oszczędzamy więc czas i energię.

MOLDIV – jeszcze więcej pięknych kadrów

O ile VSCO Cam to bardzo przydatne narzędzie dla osób, które są raczej wprawionymi użytkownikami tego typu appek, o tyle Moldiv jest w stanie obsłużyć każdy, kto sporadycznie używa aparatu i robi to głównie na wakacjach.

Moldiv nie tylko pozwoli na podciągnięcie jakości zdjęcia i użycie świetnych filtrów, ale umożliwi pełną zabawę zdjęciami – możemy robić z nich kolaże, fotostory, plakaty, a nawet… okładki magazynów. Fantastyczna i niezmiernie prosta aplikacja – bonusem może być siostrzana aplikacja YouCam Makeup, pozwalająca na zabawy zdjęciami selfie. Może to nie do końca mój typ aplikacji, ale wiem, że wśród podróżników cieszy się dużą popularnością.

XE – kursy wymiany walut w zasięgu ręki

Podróże zagraniczne to konieczność płacenia w obcej walucie. Osoby, które na co dzień nie śledzą kursów walut zazwyczaj gorączkowo poszukują w takiej sytuacji miejsc wymiany gotówki nierzadko trafiając na nieuczciwe firmy, które zarabiają na naszej niewiedzy. Nie musi tak być.

Rozwiązaniem, które warto mieć ze sobą jest nowoczesna aplikacja XE. Jej obsługa jest bardzo prosta. Dodajemy sobie kursy walut jakie nas interesują, po czym docierając do kraju docelowego wciskamy przycisk odśwież. Od tego momentu każdego dnia będziemy widzieli aktualne kursy walut co pozwoli nam wymieniać pieniądze jak najbardziej korzystnie.

Azuon – znajdź najtańszy bilet

Podróże wiążą się z kosztami, a największe z nich najczęściej przypadają na bilety lotnicze. Tutaj z pomocą przychodzi Azuon – nowoczesna wyszukiwarka połączeń lotniczych. Jest ona co prawda narzędziem płatnym, musimy mieć jednak świadomość, że cena 9 Euro na kwartał jak najbardziej się zwróci. Aplikacja ta pozwala dosłownie w kilka chwil znaleźć najtańsze połączenia do każdego zakątka świata. Planowanie lotu samolotem jeszcze nigdy nie było tak proste.

Przyznam jednak zupełnie szczerze, że choć zazwyczaj w wolnej chwili przeszukuję loty we wspomnianej aplikacji, zdecydowanie chętniej korzystam z internetowych serwisów do wyszukiwania lotów. Do ulubionych należą loter.pl, esky.pl, fru.pl, flipo.pl czy znany na pewno wszystkim Kayak.

Airbnb – konkurencja dla booking.com

O Airbnb też już parę razy pisałam i nie waham się stwierdzić, że to jedna z lepszych aplikacji, jakich kiedykolwiek używałam. Niestety nie wiadomo, jak wygląda jej przyszłość – niektóre miasta chcą wprowadzić wysokie opodatkowanie dla wynajmujących, bowiem mieszkańcy skarżą się na koszmarny wzrost cen regularnego wynajmu, spowodowany właśnie obecnością interesujących mieszkań i domów w aplikacji. Ostatnim miastem, który ogłosił wojnę z Airbnb jest Paryż, który odpowiednie ustawy ma wprowadzać właśnie dziś (2.10). Dopóki można, należy zatem korzystać, bo oferty są często znakomite – nie tylko cenowo, ale i lokalizacyjnie.

Podpowiedź – z każdym wynajmującym można przed dokonaniem rezerwacji przedyskutować cenę.Ta jest więc przygotowywana dla konkretnego użytkownika. Działa to doskonale zwłaszcza w tych przypadkach, gdy oglądając kalendarz naszego gospodarza wywnioskujemy, że nie cieszy się on w ostatnich tygodniach dużą popularnością. Można wtedy negocjować naprawdę dobrą cenę – puste mieszkanie zdecydowanie nie zarabia, zatem gospodarze skłonni są do wielu ustępstw (także do rezygnacji z ceny za sprzątanie lub przeliczenie oferty tak, by opłata serwisowa mieściła się w pierwotnym wyliczeniu). To działa!

Roadtrippers – czego tylko podróżnicza dusza zapragnie

Rewelacyjna aplikacja do planowania podróży samochodowych, która ma także moduł nawigacji. Dzięki uruchomionej aplikacji już nigdy nie przegapisz ciekawych rzeczy przy drodze – same pchają się na ekran i pozwalają podziwiać.

Co prawda aplikacja najlepiej działa aktualnie na terenie USA i Kanady, ale polecam też stronę Roadtrippers.com, gdzie znajdziecie gotowe plany podróży ułożone według upodobań – śladami filmów, kosmitów, restauracji, niewyjaśnionych tajemnic czy popularnych atrakcji turystycznych. Spędzanie czasu na tej stronie grozi straceniem poczucia czasu. Ale plany cieszą tak, jak widać poniżej!

Z jakich aplikacji korzystacie wy?