Każda osoba, która kocha podróżowanie wie doskonale, że nie jest to zajęcie wolne od chwil zwątpienia, trudności i nerwów. Najczęściej te negatywne emocje związane są… z zakupem biletów lotniczych.

Znalezienie bezpośrednich połączeń, tanich biletów, które wolne będą od ukrytych opłat, czy po prostu lotu o odpowiednim standardzie bywa długie, męczące i pełne nerwów. Na szczęście nie musi tak być. Istnieją bowiem skuteczne sposoby na to, by kupowanie biletów lotniczych nie kojarzyło się nam już z horrorem.

Planowanie z wyprzedzeniem

Stara dobra zasada mówi – jeśli zależy ci na tym, żeby lecieć tanio, zacznij planować podróż z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Jeśli zdecydujemy się na zakup biletu kilka miesięcy przed planowanym lotem możemy liczyć na spore oszczędności na promocjach first minute. Najprostsze sposoby są więc najbardziej skuteczne.

Co ważne, jeśli podróżujemy często warto wyrobić sobie nawyk śledzenia cen biletów na interesującej nas trasie. Dzięki temu będziemy wiedzieli na ile tygodni przed wylotem mają one zazwyczaj najbardziej atrakcyjne ceny. Można skorzystać na przykład z aplikacji Wakacyjni Piraci (występuje w kilku wersjach regionalnych – warto mieć wszystkie) i ustawić w niej alerty na określone trasy i daty przelotów.

Opcja alertów występuje zresztą w kilku aplikacjach i na kilku portalach – zaletą aplikacji są informacje push, które od razu pokażą się na telefonie. Korzystając z portali często musimy pogodzić się z tym, że informacje o interesujących lotach przychodzą na skrzynkę mailową, co może (w końcu jak coś może się nie udać, to się nie uda) skutkować tym, że maila przegapimy lub wpadnie nam do spamu. A czas reakcji często odgrywa największą rolę – osób polujących na atrakcyjne ceny jest mnóstwo.

Skorzystaj z pomocy serwisów oferujących bilety

Jeśli nie mamy czasu na samodzielne wyszukiwanie połączeń lub zwyczajnie brakuje nam doświadczenia lepiej nie działać na własną rękę. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z pomocy serwisów zajmujących się wyszukiwaniem najlepszych i najtańszych połączeń lotniczych.

Wśród działających obecnie w sieci z czystym sumieniem mogę polecić na przykład tanibilet.eu – nie tylko ze względu na profesjonalną obsługę, ale i osobiste podejście do klienta. Szczerze liczę na więcej tego typu spersonalizowanych usług, bo jednak miło jest, gdy ktoś pochyla się bezpośrednio nad twoim problemem i nad twoim planem.

Pomocnicy zawsze działają identycznie. Wszystko, co musimy zrobić to 1) podać przybliżoną datę wylotu, 2) lotnisko wylotowe, 3) destynację oraz 4) czas pobytu na miejscu. W zamian otrzymamy dwie alternatywne i najbardziej atrakcyjne cenowo propozycje. 

Co ważne – w tego typu serwisach pracują prawdziwi wyjadacze i nawet jeśli podróż planowana jest w ostatniej chwili, można liczyć na szybkie znalezienie biletu w cenie, która nie wywoła rozmyślań o tym, gdzie i za ile można dziś sprzedać nerkę.

Bezpośrednio na stronie linii lotniczych 

Jeśli mamy czas na samodzielne planowanie podróży warto zrezygnować z poszukiwania biletu przez pośredniczące serwisy internetowe. Większość z nich pobiera bowiem prowizje, nierzadko całkiem spore. Samodzielne sprawdzenie połączeń i zamówienie biletu bezpośrednio na stronie linii lotniczych może okazać się znacznie bardziej korzystne dla naszej kieszeni. Pamiętajmy jednak, że jest to raczej propozycja dla osób, które mają doświadczenie w lataniu i są w stanie poświęcić trochę czasu na poszukiwania najbardziej korzystnych połączeń w dobrych cenach.

Najwięcej zyskać mogą tu stali klienci, zwłaszcza o statusie frequent flyer – nowicjuszowi często trudno znaleźć połączenie w ciekawej cenie, chyba że budżet nie jest szczególnie napięty.

Zwracaj uwagę na szczegóły

Kolejnym ważnym krokiem, o którym warto pamiętać jest dokładne sprawdzanie ofert biletów lotniczych. Czekać na nas może bowiem wiele, nie zawsze do końca przyjemnych niespodzianek. Przede wszystkim warto upewnić się w jakiej walucie mamy zapłacić za bilety. Często zdarza się tak, że serwisy podają ceny w Euro lub USD. Obok nich zaś umieszczony jest co prawda cennik w złotówkach, ale z adnotacją, że jest to cena przybliżona. Warto zachować ostrożność. Może bowiem okazać się, że aby kupić bilet w podanej cenie musimy zapłacić obcą walutą, a jeśli kartę płatniczą mamy przypisaną do konta złotówkowego, przelicznik może okazać się bardzo nieprzyjazny!

Dobrze też bacznie przyglądać się wszystkiemu, co na stronie napisane jest małą czcionką. Może się okazać, że zostanie nam naliczona prowizja, która znacząco wpłynie na końcową cenę biletu. Dokładnie sprawdzajmy również ceny bagażu oraz inne dodatkowe opłaty. Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Radość z kupienia biletu w świetnej cenie może zostać szybko przyćmiona informacją o tym, że na dwa tygodnie polecieć możemy tylko z torebką.

Sprawdź inne lotniska

Decydując się na podróż zagraniczną najczęściej wybieramy samolot, który wyrusza z lotniska znajdującego się niedaleko naszego miejsca zamieszkania. Jest nam łatwiej poradzić sobie z przewozem bagażu, oszczędzamy czas konieczny na dojazd. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że tak naprawdę płacimy przez to więcej.

Czasem odbycie nawet kilkudziesięciokilometrowej podróży na inne lotnisko jest o wiele bardziej opłacalne. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na wykupienie biletu na lot z naszego najbliższego lotniska warto sprawdzić, jak wyglądają ceny w przypadku innych lotnisk. Oczywiście często oznacza to jednak zmianę przewoźnika, a tym samym warunki zakupu biletu.

Zastosowanie tych prostych rad i sposobów to skuteczne rozwiązanie na problemy z zakupem biletów lotniczych. Przekonałam się o tym już niejednokrotnie, dlatego też Wam również polecam wypróbowanie tych metod. Naprawdę działają.