Współczesne zakochane pary żyją w świetnych czasach! Możliwości podróżowania do romantycznych miast są niemal nieograniczone, w dodatku za bardzo rozsądne pieniądze. Niezależnie od celu podróży – od ucieczki od codzienności po potrzebę spędzenia ze sobą czasu innej jakości, wyjazd gdzieś dalej, w miejsce, które znamy z filmów, książek albo opowieści innych, potrafi nadać wspólnym chwilom szczególnego charakteru.

Jakby nie było, czym innym jest spacer po parku w naszym mieście, czy lampka wina w miejscowej restauracji, a czym innym to samo w Paryżu i Rzymie 😉

Poniżej moja lista z dziesięcioma propozycjami romantycznych miejsc, do których odsyłam wszystkie pary. W zestawieniu tym nie znajdziecie wymienionych powyżej Paryża, Rzymu i kilku innych naturalnie narzucających się w pierwszej kolejności typów, ale podobnych miejsc w tym kontekście nie trzeba chyba wymieniać, bo wszystko na ten temat już napisano. Także w drogę, we dwoje.

Aix-en-Provence

Położone nieopodal Marsylii a założone jeszcze w czasach rzymskich miasto narodzin Paula Cézanne’a można wspólnie zwiedzać szlakiem miejsc, które malarz uwiecznił na swoich obrazach. To otoczone lawendowymi polami, winnicami i gorącymi źródłami urokliwie miasteczko zaprasza do spacerów pomiędzy pokrytymi mchem fontannami, leniwego odwiedzania kolejnych kawiarni w poszukiwaniu najlepszego espresso, po to, by trafić do Farinoman Fou przy Rue Mignet, gdzie czekać będą na nas croissanty jakich, mimo nawet najdłuższych poszukiwań, nie znajdziemy w polskim Lidlu. Miejsce szalenie urocze.

Budapeszt

Węgrzy z przekąsem mówią, że ich kraj ma wodogłowie, ponieważ ich stolica wyrasta ponad resztę kraju w nieprzyzwoity sposób. Ten spadek po potędze cesarstwa austro-węgierskiego ma jednak więcej zalet niż wad, ponieważ Budapeszt jest miastem pięknym, zbudowanym z dużym rozmachem, zachowującym jednak urok i autentyczność, których trudno szukać w cukierkowym Wiedniu (który osobiście kocham). Wieczór nad Dunajem, długie spacery alejami i parkami, intensywne nocne życie w dzielnicy żydowskiej, czy odwiedziny na Zamkowym Wzgórzu to tylko mała próbka tego, co Budapeszt może zaoferować. Warto też pamiętać, że to jedno z tych miast, które nie zrujnują kieszeni przeciętnego Polaka.

Charleston

Jeśli będziemy szukać miejsca do spędzenia romantycznych chwil w Stanach Zjednoczonych warto zaplanować wizytę w Charleston, uznawanym za kwintesencją stylu południowych Stanów. Miasto wypełnione jest klimatyczną architekturą sprzed wojny secesyjnej, galeriami, kawiarniami i świetnymi restauracjami, z których wymienić na pewno trzeba słynną Husk i Peninsula Grill. Całość ozdobiona intensywnymi kolorami kwiatów rosnącej co krok glicynii. Spacerując możemy kluczyć malowniczymi uliczkami, odwiedzić nadmorską promenadę albo zatrzymać się lokalnym targu w poszukiwaniu pamiątek lub świeżych owoców. Warto odwiedzić też pobliskie plantacje bawełny i zachwycić się słynnymi drzewami…

Carmel-by-the-Sea

Inną amerykańską perełkę dla zakochanych można znaleźć na zachodnim wybrzeżu Kalifornii. To Carmel-by-the-Sea. Aby się tam dostać musimy przejechać fragment słynnej Highway 1 – jednej z najbardziej malowniczych dróg w USA prowadzącej wzdłuż wybrzeża Pacyfiku przez dzikie plaże, klify i lasy pełne gigantycznych sekwoi. Na miejscu nie znajdziecie zgiełku nadmorskiego kurortu, tylko nadmorską leniwą atmosferę Kalifornii, której czas wytycza miarowy szum fal. Znajdziecie tu też urokliwe kawiarnie, sklepiki i bary które można odwiedzać w oczekiwaniu na zachód słońca na plaży. Kiedy poczujemy więcej energii możemy spróbować swoich sił w surfingu i innych sportach wodnych.

Dubrownik

Nie bez powodu chorwacki Dubrownik nazywany jest perłą Adriatyku i nie bez powodu trudno tam nie natknąć się na zakochaną parę podczas miodowego miesiąca. To, po prostu, jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Wąskie uliczki prowadzą między kamiennymi domami pokrytymi kontrastującą czerwienią dachówek, aby pokazać nam drogę to kolejnej kafejki, gdzie będziemy mogli sączyć wino patrząc na morze. Panoramę miasta możemy wspólnie zobaczyć wynajmując kajak i płynąc na pobliską wyspę Lokrum, albo wjeżdżając kolejką linową na szczyt górującego 700m nad miastem wzgórza Srđ. Miasto można zwiedzić także innym kluczem – odwiedzając obecne w Dubrowniku miejsca, które są tłem dla wydarzeń, które znamy z Gry o Tron.

Florencja

Mówi się, że we Florencji można spędzić całe życie i nie zobaczyć wszystkich zabytków, które to miejsce skrywa. Światowa stolica sztuki i renesansu nie bez powodu często trafia na listy najlepszych miejsc dla zakochanych i nie mogło jej zabraknąć na mojej. Architektura całego miasta pełna dzieł Michała Anioła, Giotta i wielu innych najwybitniejszych artystów w dziejach zdaje się być wymyśloną dekoracją dla romantycznych chwil z kimś dla nas ważnym. Niemal każdy hotel kryje w sobie freski, obrazy i rzeźby, które gdzie indziej można oglądać jedynie w muzeum. Tygodniami można zwiedzać tamtejsze zabytki, których wymieniać nawet nie będę próbować. W przerwach, dla ochłonięcia czas można spędzić na Mercato Centrale szukając pamiątek lub usiąść przy Piazza della Signoria powolnie popijając włoską kawę.

Lizbona

Niektóre miasta mają to szczęście, że powstają filmy lub książki, które pokazują ich ducha i istotę, stając się ich wizytówkami. Lizbona ma to szczęście, że Wim Wenders nakręcił „Lisbon Story”, film, który mówi o tym wyjątkowym miejscu więcej niż wszystkie przewodniki. Film o Lizbonie, ale też o Portugalii, muzyce i… miłości. Koniecznie.

Zamki, pałace, ogrody, wijące się brukowane ulice czy stare tramwaje to tylko niektóre elementy składające się na wyjątkowy charakter miasta, które przyciąga zakochanych od zawsze. Czy scenariusz na wieczór przy świecach winie i petiscos (portugalski rodzaj tapas) przy dźwiękach fado z widokiem na oświetlony na zamek São Jorge brzmi wystarczająco dobrze?Praga

Czeska stolica nie dość, że leży tuż za polską granicą, to niczym nie ustępuje urodą i charakterem najpiękniejszym europejskim metropoliom. Bez względu na porę roku Praga jest idealną scenerią dla romantycznych spacerów po Starym Mieście, Hradczanach, Moście Karola, Złotej Uliczce, Malej Stranie czy innych zakątkach miasta Franza Kafki. Setki piwiarni, restauracji, kafejek i niepowtarzalny dystans Czechów do rzeczywistości tworzą niepowtarzalną całość, która co roku przyciąga niezliczoną liczbę turystów, także tych zakochanych. Fakt, bywa tu tłoczno i niektórym czasem przeszkadza tutejsza cukierkowość, ale wciąż jest to jedno z piękniejszych miast Starego Kontynentu.

Siena

Toskańska perełka to kolejny nieodłączny punkt na mapie świata dla zakochanych. Zachowała swój średniowieczny charakter, dzięki czemu została wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO. Gromadzi arcydzieła ponad 40 znaczących artystów, wśród których znajdują się Michał Anioł, Donatello czy Bernini. Skupione wokół Piazza del Campo miasto po cichu zaprasza do wychylenia kieliszka Chianti w ciepły letni wieczór i obserwowania gęstego tłumu turystów mieszających się z mieszkańcami. Kiedy ciasnota starych ulic i gwar miasta staną się zbyt absorbujące wystarczy wyjechać za granice miasta, gdzie otwiera się przed nami, nie mniej fascynujący i wciągający, leniwy świat Toskanii.

Wenecja

Na koniec jeszcze jedno włoskie miasto, bo, nie ma co ukrywać, Italia to miejsce o trudnym do porównania zagęszczeniu miejsc pięknych i romantycznych. Mój wybór jest tendencyjny, ale zwiedziwszy w życiu setki romantycznych miast muszę przyznać ze 100% przekonaniem: Wenecja to najbardziej romantyczne miasto świata. Podobnie, jak wspomniane na początku Paryż i Rzym stanowi swoisty archetyp romantycznego miasta, do którego zakochani powinni jeździć na weekendy we dwoje, zaręczyny, miodowe miesiące. Nie ma co ukrywać, że powódź turystów nieco przytapia to miejsce zabierając nieco z jego uroku, ale mimo to, ta niepowtarzalna sieć kanałów nasączona wiekami niezwykle bogatej historii tworzą niepowtarzalną „pocztówkę”, na której chociaż raz trzeba się pojawić.

Naturalnie, powyższe „romantyczne” miejsca równie dobrze mogą odkrywać dusze zupełnie nieromantyczne i nieprzywykłe związkom, a nawet całkowicie ludzi nielubiące, ale te niezwykłe miasta mają w sobie pewien niepowtarzalny klimat, który potrafi pomóc dwojgu mającym się ku sobie osobom być przez chwilę jeszcze bliżej…